Δεύτερο φιλικό τεστ για την ομάδα του Γ. Βούλγαρη και δεύτερη νίκη. Μπορεί οι νίκες στα φιλικά να μη δίνουν πόντους ούτε να μετράνε στην βαθμολογία του πρωταθλήματος όμως σίγουρα φανερώνουν αρκετά πράγματα για την δουλειά που γίνεται στις προπονήσεις καθώς και για τα χαρακτηριστικά της ομάδας.

Ο προπονητής της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο παρέταξε την Νίκη με έναν σχηματισμό 4-1-4-1 με τους Ζούνη και Κυριαφίνη σε ρόλο 8αριού και προωθημένο τον Ασλανίδη. Η ομάδα έδειξε πολύ καλό πρόσωπο, ειδικά για αυτή την εποχή, είχε αρκετά τρεξίματα πίεσε ψηλά σε ορισμένες περιπτώσεις και κατάφερε να φύγει πολλές φορές σε κόντρα επιθέσεις καθώς, ειδικά στο πρώτο 30λεπτό, εγκλώβισε τον αντίπαλό της.

Έτσι το 0-2 του πρώτου εικοσαλέπτου ήταν μια φυσιολογική εξέλιξη με βάση την απόδοση των πρασίνων οι οποίοι σε όλο το πρώτο ημίχρονο κινδύνεψαν μόνο στη φάση του γκόλ του Αετού σε μια αδράνεια της άμυνας σε στημένη φάση, ενώ δημιούργησαν πολλές επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο προπονητής προχώρησε σε αλλαγές προσώπων και σχημάτων, ο ρυθμός της Νίκης έπεσε έκλεισε τους χώρους στην άμυνα και σε μία από τις καλές τις αντεπιθέσεις σκόραρε με τον Βούλγαρη για να γίνει το 1-3. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκόρ λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Για δεύτερο λοιπόν φιλικό αγώνα  η ομάδα δείχνει  σε γενικές γραμμές καλό πρόσωπο. Σίγουρα υπάρχει ακόμη αρκετός δρόμος μέχρι η Νίκη να παρουσιάσει για 90 λεπτά αυτό που θέλει ο προπονητής της ομάδας, όμως με την δουλειά και την διάθεση από όλους να περισσεύουν είναι δεδομένο πως μόνο καλύτερες μέρες μπορούν να περιμένουν όλοι όσοι είναι γύρω από το νέο αυτό εγχείρημα για την ομάδα του Πολύγύρου.