Τρίτο παιχνίδι εντός έδρας για το πρωτάθλημα της Α΄Ε.Π.Σ. Χαλκιδικής και τρίτη νίκη για τους ποδοσφαιριστές του Γ. Βούλγαρη . Κοινός παρονομαστής το σκορ. Με τη Νίκη να μην έχει δεχτεί ακόμη τέρμα σε 4 επίσημους εντός έδρας αγώνες, αν υπολογίσουμε και το παιχνίδι κυπέλλου με τον Στανό, ένα γκολ αποδεικνύεται αρκετό για να τις δίνει τους τρεις υπέρ-πολύτιμους κάθε αγωνιστική βαθμούς.

Όπως λοιπόν στα παιχνίδια με Τρίγλια και Κασσάνδρα έτσι και χθες η ομάδα μας, συγκεντρωμένη επί 90 λεπτά στην αμυντική της τακτική, πανηγύρισε ακόμη μία νίκη με το αγαπημένο της σκορ (1-0) και παρέμεινε σε απόσταση 3 βαθμών από την κορυφή.

Η Νίκη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πρωταγωνιστήσει στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μισού. Απέναντι στην, δεδομένα, πολύ καλή ομάδα του Στρατωνίου κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της και να απειλήσει 3-4 φορές με πολύ καλές προϋποθέσεις την αντίπαλη εστία.

Σε μία από αυτές η ασίστ του Κακούρου έφερε το Βούλγαρη απέναντι από τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων ο οποίος δεν είχε άλλη λύση από το να ανατρέψει τον επιθετικό της Νίκης. Το αναμφισβήτητο πέναλτι καταλογίστηκε από τον επόπτη (!!) σε μια φάση που ο διαιτητής κ. Τσακαλίδης δεν είδε (;). Ο Χλιάπας ανέλαβε την εκτέλεση και δεν έχασε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του στέλνοντας την μπάλα στον ουρανό των διχτυών του Στρατωνίου στο 28ο λεπτό.

Στην επανάληψη, όπως ήταν αναμενόμενο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν και να μεταφέρουν το παιχνίδι στην περιοχή της Νίκης. Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως το τοίχος που ύψωσαν οι Καραγκιοζίδης-Αστεριάδης ήταν απροσπέλαστο ενώ όσες φορές χρειάστηκε ο Σεβαστάς ήταν αλάνθαστος με καίριες επεμβάσεις. Χωρίς την εύκολη τελική από πλευράς αντιπάλων ο χρόνος κυλούσε υπέρ του Πολυγύρου που θα μπορούσε, αν ήταν πιο προσεκτικός σε μια-δυο αντεπιθέσεις, να έχει τελειώσει το παιχνίδι πριν να συμπληρωθούν 90 λεπτά.

Έτσι η Νίκη με κορυφαίο και σκόρερ τον Χλιάπα σε μια μέρα που το σύνολο των ποδοσφαιριστών της κέρδισε πολλές μάχες, βγάζοντας πάθος και θέληση για 90 λεπτά πήρε ακόμη τρεις πόντους απέναντι σε μια ομάδα που ήρθε στην Πρωτεύουσα αήττητη και με μηδέν παθητικό στην άμυνα αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει τίποτε από τα δύο.