Το απόγευμα του Σαββάτου έφερε αντιμέτωπες τις δύο κυρίαρχες ποδοσφαιρικές δυνάμεις της Χαλκιδικής την τελευταία δεκαετία.

Από τη μία, τη δική μας Νίκη με τα τέσσερα συνεχόμενα Κύπελλα Χαλκιδικής (2006,2007,2008,2009), τα δύο Super Cup Χαλκιδικής (2007,2008), τον τίτλο Πρωταθλήματος  Ά Κατηγορίας Χαλκιδικής το 2005 και τη συμμετοχή στη Δ” Εθνική για 6 χρόνια (2005-2011) και φυσικά μια από τις μεγαλύτερες επιτυχίες του ποδοσφαιρικού αθλητισμού της Χαλκιδικής, τη συμμετοχή στον Τελικό Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδος της Ε.Π.Ο. το 2008.

Και από την άλλη, τον Απόλλωνα Αρναίας με τα τρία Κύπελλα Χαλκιδικής (2011,2013,2014) και τα δύο Πρωταθλήματα Ά Κατηγορίας Χαλκιδικής (2009-2010,2013-2014).

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο αυτές ομάδες λοιπόν, που κατά γενική ομολογία μονοπώλησαν τα ποδοσφαιρικά δρώμενα τα τελευταία 10 χρόνια έχοντας η καθεμία μια 5ετία κυριαρχίας, ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον πριν καν αρχίσει και προσέφερε ένα ευχάριστο απόγευμα σε όποιον το παρακολούθησε από κοντά.

Η Νίκη, καθοδηγούμενη απο τον coach Βούλγαρη, παρατάχθηκε απέναντι στον Απόλλωνα, που προετοιμάζεται για το Πρωτάθλημα της Football League 2, με σκοπό το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα απέναντι σε έναν αντίπαλο με υπερπολλαπλάσιο μπάτζετ. Το τελικό σφύριγμα βρήκε άπαντες στο στρατόπεδο της ομάδος με ένα χαμόγελο στο στόμα για τη μεστή και γεμάτη αισιοδοξία εμφάνιση παρά τις απουσίες (Αστεριάδη, Τσεπάνη, Λιόλιου, Δημούδη, Αγγελή, Πιετρί, Σαραφιανού, Ζήση, Τσίκουλα).

Το 0-1 έγινε στο 15ο λεπτό για την Αρναία από τον ταχύτατο Γιώργο Μπουλγκουρίδη ενώ το 1-1 έγινε πριν λήξει το ημίχρονο απο τον Βούλγαρη.

Ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς είδαν απο κοντά όσοι βρισκόντουσαν στο γήπεδο του Πολυγύρου. Μέτα από πίεση στο χώρο του κέντρου ο Βούλγαρης έκλεψε τη μπάλα, σήκωσε το βλέμμα του και αστραπιαία επιχείρησε ένα μακρινό σουτ (40 μέτρων) το οποίο και κρέμασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Εξαιρετική σκέψη, άψογη εκτέλεση και αποτέλεσμα ένα απο τα ωραιότερα γκολ που έχουμε δει στο τοπικό ποδόσφαιρο και όχι μόνο.

Οι δύο προπονητές δοκίμασαν σχήματα και παίχτες σε διαφορετικές θέσεις, ο ρυθμός παρέμεινε σε καλό επίπεδο σε όλο το 90λεπτο και το παιχνίδι θα μπορούσε να λήξει υπερ της Νίκης αν, μετά απο καταπληκτική συνεργασία Κυριαφίνη-Βούλγαρη, το πόδι του δεύτερου δεν πατούσε στραβά στον, κακό για την εποχή, αγωνιστικό χώρο.

Ένα ακόμα δυνατό τεστ για την ομάδα μας και μάλιστα με αντίπαλο μεγαλύτερης κατηγορίας και μπάτζετ, όπου και πάλι η ομάδα έδειξε σταθερότητα, αποφασιστικότητα και σιγουριά. Καλή εικόνα για το σύνολο των παιχτών.