Πραγματοποιήθηκε σήμερα το πρώτο φιλικό παιχνίδι της χρονιάς για τη Νίκη με αντίπαλο τη νεοφώτιστη αλλά ιστορική ομάδα της Δόξας Ορμύλιας.

Ο κ.Βούλγαρης παρέταξε δύο εντελώς διαφορετικές εντεκάδες στο κάθε ημίχρονο και έδωσε συμμετοχή σε κάθε παίχτη του ρόστερ. Αξίζει να σημειωθεί πως οι μόνες απουσίες ήταν αυτές του τραυματία Δημήτρη Λιόλιου, του Δημήτρη Τσεπάνη και του τερματοφύλακα Νίκου Τσίκουλα.

Ο αγώνας ξεκίνησε κάτω απο υψηλή, αλλά φυσιολογική για την περίοδο, θερμοκρασία η οποία επηρέασε εμφανώς τις προσπάθειες των παιχτών. Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα έντονος και σε σημεία θύμιζε παιχνίδι κανονικής περιόδου. Η Νίκη είχε σαφή επιθετικό και αμυντικό προσανατολισμό, πλάνο ανάπτυξης και νοοτροπία επιβολής του τρόπου παιχνιδιού της.

Η γενικότερη καλή της εικόνα μετουσιώθηκε σε γκόλ στα μέσα του ημιχρόνου με απευθείας εκτέλεση φάουλ απο τον Γιώργο Ασλανίδη. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Νίκης έδειξε απο το πρώτο παιχνίδι τα εξαιρετικά του στοιχεία και μαζί με τον Γιάννη Μουστακέα ήταν στο πρώτο ημίχρονο οι παίχτες που ομολογουμένως ξεχώρισαν.

Η καλή αμυντική λειτουργία του συνόλου της ομάδας ήταν εμφανής και αξιοπρόσεχτη για τις αρχές της προετοιμασίας. Ενώ λοιπόν η ομάδα πίσω ήταν συμπαγής, μπροστά δεν υστερούσε, ενώ σε πολλές περιπτώσεις φάνηκε και αποτελεσματική. Το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει μετά απο μια υποδειγματική επίθεση απο τη Νίκη. Μετά απο συνεργασία των δύο ακραίων χαφ και των δύο επιθετικών η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Μόνο 4 πάσες ήταν αρκετές για να μπορέσει ο Ζούνης με έξυπνη κεφαλιά να πετύχει το 2-0.

Το πρώτο ημίχρονο κάπως έτσι έληξε και η ομάδα παρατάχθηκε με διαφορετική εντεκάδα στο δεύτερο. Η καλή εικόνα της ομάδας συνεχίστηκε, προσπάθησε και έβγαλε όμορφες κινήσεις στο γήπεδο και μοίρασε χαμόγελα και ελπίδες για τη συνέχεια. Ενώ ίσως να μπορούσε να είχε διευρύνει και άλλο το υπερ της σκορ σε μια-δυο φάσεις που η τελική επιλογή δεν ήταν η σωστή. Τέλος, το 2-1 έγινε για την Δόξα Ορμύλιας προς το τέλος του αγώνα.

Αξίζει να αναφερθεί πως οι μικρότεροι σε ηλικία στο σύνολο τους έδειξαν εξαιρετικά στοιχεία και φαίνεται να αφομοιώνουν τις γνώσεις και πληροφορίες που τους προσφέρει ο coach και να γίνονται κάθε μέρα και καλύτεροι. Αγωνίστηκαν κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και έδειξαν πως παρά το νεαρό της ηλικίας τους θα αποτελέσουν χρήσιμα όπλα στη φαρέτρα της ομάδος.

Εν κατακλείδι, πολύ καλή εικόνα απο το σύνολο των παιχτών, καλή κυκλοφορία της μπάλας, σιγουριά στην άμυνα, αποτελεσματική επίθεση και ποδοσφαιρικός ρεαλισμός ήταν τα στοιχεία που διέκριναν την ομάδα στο πρώτο της τεστ της χρονιάς.

Υ.Γ.: Η Νίκη βρέθηκε για πρώτη φορά απέναντι σε δύο δικούς της ανθρώπους, φίλους ας μας επιτρέψουν να τους χαρακτηρίσουμε. Τον κ. Χρήστο Φυλαχτό και τον Στέλιο Θεολόγου. Δύο άτομα που ήταν στην οικογένεια της Νίκης στο παρελθόν και τους οποίους τους ευχόμαστε καλή δύναμη και υγεία τη φετινή χρονιά.