Παίζοντας κατά διαστήματα, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, καλό ποδόσφαιρο η Νίκη συνέτριψε με 4-0 την ομάδα του Στανού και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση του θεσμού όπου την περιμένει ο Π.Ο. Μουδανιών για το κλασσικό ντέρμπι του νομού. Ο Πολύγυρος ευτύχισε να ανοίξει νωρίς το σκορ και μόλις στο πρώτο 10λεπτο οι πράσινοι είχαν προβάδισμα 2 τερμάτων απέναντι σε μία ομάδα που δεν κατάφερε να αντισταθεί σε κανένα σημείο του παιχνιδιού στις ορέξεις των ποδοσφαιριστών του κ.Βούλγαρη.

Από εκεί και μετά μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου η Νίκη προσπάθησε, πολλές φορές χωρίς υπομονή, να τελειώσει το παιχνίδι αλλά το σκορ δεν άλλαξε. Στο δεύτερο μισό η αλλαγή του Τσιότρα έδωσε κίνηση στην επίθεση των πρασίνων και σε συνδυασμό με το κάθετο ποδόσφαιρο 2-3 επαφών που κατάφερε να παίξει η ομάδα του Πολυγύρου, πέτυχε ακόμη δύο πολύ όμορφα γκολ και δημιούργησε πολλές φάσεις στα αντίπαλα καρέ. Στους διακριθέντες οι Τσιότρας-Ζούνης-Βούλγαρης-Κυριαφίνης ενώ οι τετράδα της άμυνας με τον Σεβαστά όποτε χρειάστηκε ήταν συνεπείς κρατώντας για ακόμα μία φορά το μηδέν παθητικό.

Έτσι η Νίκη μπήκε με το δεξί στις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της σεζόν και πλέον περιμένει το Σαββατοκύριακο τον Π.Ο. Τρίγλιας για την πρεμιέρα της Α΄ Ε.Π.Σ. Χαλκιδικής στο Δημοτικό Στάδιο Πολυγύρου. Ένα παιχνίδι που φυσικά δεν θα έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό του κυπέλλου καθώς ο αντίπαλος είναι σαφώς ανώτερος από την ομάδα της Θύελλας. Το ματς έχει χαρακτήρα ντέρμπι και όλοι στο στρατόπεδο των πρασίνων γνωρίζουν πως θα χρειαστεί πολύ μεγάλη προσπάθεια προκειμένου η ομάδα να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις και τις νίκες απέναντι σε μια απ τις καλύτερες ομάδες του νομού τις τελευταίες σεζόν.