Ψάχνοντας από την αρχή της σεζόν μια καλή εμφάνιση σε συνδυασμό με ένα καλό αποτέλεσμα σε εκτός έδρας αγώνα ντέρμπι, η ομάδα του Γ. Βούλγαρη ήξερε πως η αναμέτρηση με των «αιώνιο» αντίπαλό της Π.Ο. Μουδανιών για μια θέση στους 8 του Κυπέλλου Χαλκιδικής ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για απαντήσεις. Άλλωστε στα παιχνίδια αυτά ποτέ δεν διακυβεύονται μόνο οι τρεις βαθμοί ή μια πρόκριση καθώς το γόητρο παίζει ξεχωριστό ρόλο.

Με δεδομένη λοιπόν τη σημασία του παιχνιδιού οι ποδοσφαιριστές του κ. Βούλγαρη μπήκαν στο Στάδιο των Ν. Μουδανιών ξέροντας πολύ καλά τι θέλουν και πώς ακριβώς θα το πετύχουν. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα από το 19 έδειξαν πόσο πολύ ήθελαν την πρόκριση και με την απόδοση τους, ιδιαίτερα από το 60 και μετά, κατάφεραν να ικανοποιήσουν όλους τους φιλάθλους που ακολούθησαν την ομάδα στην έδρα του Π.Ο.Μ. και όχι μόνο.

Η πρώτη αλλαγή της Νίκης, ο Σουσούρας, έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στο 65ο λεπτό μετά το κόρνερ του Βούλγαρη όταν από κοντινή θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-1. Από εκείνο το σημείο και μετά η Νίκη κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο ελαχιστοποίησε τους κινδύνους στα καρέ του Σεβαστά με τους Καραγκιοζίδη και ιδιαίτερα τον Αστεριάδη που δεν έχασε ούτε μία εναέρια μονομαχία να κάνουν ακόμη ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι. Σε συνδυασμό με τα πολλά τρεξίματα των πλάγιων και των κεντρικών χαφ η Νίκη έδειχνε ηρεμία και σιγουριά για την εξέλιξη του αγώνα που πλέον έλεγχε απόλυτα.

Όταν δε ο Βούλγαρης έκανε το 1-2 στο 85 λεπτό όλα φάνηκαν να τελειώνουν. Ο Π.Ο.Μ. προσπάθησε άναρχα να μπει στην περιοχή του Σεβαστά στα τελευταία λεπτά και διασώθηκε από ένα αμφισβητούμενο πέναλτι για χέρι του Καραγκιοζίδη που κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά ότι ήταν παράβαση, πόσο δε μάλλον μέσα στην περιοχή της Νίκης. Παρ όλα αυτά το 2-2 δεν πτόησε το ηθικό των φιλοξενουμένων και στην ημίωρη παράταση που ακολούθησε έδειξαν πιο γυμνασμένοι αλλά και τακτικά πιο έτοιμοι για να αντεπεξέλθουν στις δυσκολίες ενός τέτοιου αγώνα.

Στα πέναλτι το παιχνίδι είχε έναν πρωταγωνιστή. Τον τερματοφύλακα της Νίκης Σεβαστά, ο οποίος όχι μόνο απέκρουσε 2 πέναλτι των αντιπάλων, το ένα αμέσως μετά την άστοχη εκτέλεση του Βούλγαρη, αλλά σκόραρε κιόλας στο τελευταίο χτύπημα για τον Πολύγυρο και έστειλε τους πράσινους στους 8 του θεσμού και τον κόσμο της Νίκης στα κάγκελα του Σταδιού των Ν. Μουδανιών. Έτσι η Νίκη έφυγε για ακόμη μια φορά τα τελευταία χρόνια αήττητη από την έδρα του Π.Ο.Μ. , με μια μεγάλη πρόκριση στις αποσκευές της και την ψυχολογία στα ύψη εν όψη της δύσκολης συνέχειας.

Διαιτητές: ΚΑΛΕΜΤΖΗΣ – ΚΕΛΑΖΟΓΛΟΥ – ΑΓΑΠΙΔΗΣ

Κανονική διάρκεια 2-2. Παράταση 2-2. 2-4 στα πέναλτι (Βούλγαρης (χ) Ζούνης (0) Καραγκιοζίδης (0) Αστεριάδης (0) Σεβαστάς (0)).