Νικηφόρα συνέχισε η ομάδα του Πολυγύρου τις υποχρεώσεις της για την 7ή αγωνιστική της Α” κατηγορίας  Ε.Π.Σ. Χαλκιδικής. Με σκορ 2-1 επιβλήθηκε την Κυριακή το απόγευμα επί του Φοίνικα της Νικήτης στο Δημοτικό στάδιο Πολυγύρου και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις του πίνακα της βαθμολογίας.

Το σκορ άνοιξε νωρίς για την ομάδα της Νίκης με τον αρχηγό Κ.Ζούνη, δείχνοντας πως το παιχνίδι θα ήταν εύκολο για τους «Πρωτευουσιάνους». Παρ όλα αυτά κάθε άλλο παρά έτσι έγινε καθώς σε γενικές γραμμές οι ποδοσφαιριστές του Γ. Βούλγαρη δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις, λίγες είναι οι αλήθεια, φάσεις που κατάφεραν αν βγάλουν απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο που όχι μόνο δεν παράτησε το παιχνίδι αλλά ισοφάρισε λίγο πριν τα 45 εκμεταλλευόμενος μια λάθος υπόδειξη του επόπτη για φάουλ έξω από την περιοχή των πρασίνων. Αυτό ήταν και το πρώτο τέρμα που δέχεται η Νίκη σε εντός έδρας αγώνες για τη φετινή σεζόν καθώς σε 270 (+40 περίπου με Νικήτη) λεπτά αγώνων πρωταθλήματος και άλλα 90 κυπέλλου η εστία του Σεβαστά παρέμενε απαραβίαστη.

Στην επανάληψη οι πράσινοι ευτύχησαν να ξαναπάρουν νωρίς κεφάλι στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζούνη διπλασιάζοντας έτσι τα δικά του, αλλά και της ομάδας του, τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για την υπόδειξη αυτή στον επόπτη που είχε κάνει και τον καταλογισμό του φάουλ απ όπου προήλθε η ισοφάριση για τον Φοίνικα στο πρώτο μέρος. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, με τους ποδοσφαιριστές του Γ. Βούλγαρη να έχουν στις πλάτες τους και την επιβάρυνση από τα 120 λεπτά της αναμέτρησης του Κυπέλλου την Τετάρτη απέναντι στον Π.Ο.Μ., δεν έγινε καλό παιχνίδι οι φάσεις ήταν λιγοστές και το θέαμα μηδαμινό.

Αυτό που κρατάνε στο πράσινο στρατόπεδο είναι οι τρεις βαθμοί της νίκης και όλοι πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στην πολύ δύσκολη αναμέτρηση της επόμενης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Α.Ο. Σημάντρων στην έδρα του. Τα Σήμαντρα είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει καμία βαθμολογική απώλεια μέχρι στιγμής και το γεγονός πως έχει δεχθεί μόνο ένα τέρμα σε 6 αγώνες (+ ένα παιχνίδι στα χαρτιά) αναδεικνύει το πόσο δύσκολη θα είναι η αναμέτρηση για τους πράσινους που αν θέλουν να γίνουν η πρώτη ομάδα που θα κερδίσει τον πρωτοπόρο Α.Ο.Σ. θα πρέπει να κάνουν ένα πολύ καλό παιχνίδι με συγκέντρωση για 90 λεπτά και άριστη ατομική και ομαδική τακτική συμπεριφορά.